Przepisy

Przepisy na dania z gotowanych ziemniaków

Jędrzej Kubiak1 stycznia 20248 min
Przepisy na dania z gotowanych ziemniaków

Co zrobić z gotowanych ziemniaków to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Często gotujemy ziemniaki w nadmiarze i zostają nam resztki, z którymi nie wiemy co zrobić. Tymczasem jest mnóstwo pysznych i prostych dań, które możemy przyrządzić wykorzystując ugotowane wcześniej ziemniaki. W tym artykule znajdziecie sprawdzone przepisy na smaczne dania z gotowanych ziemniaków, które urozmaicą Wasze menu.

Kluczowe wnioski:
  • Z ugotowanych ziemniaków można przygotować pyszne sałatki - solo lub jako bazę pod inne składniki.
  • Świetnym pomysłem jest też zapiekanka ziemniaczana - sycąca, rozgrzewająca i bardzo smaczna.
  • Zależnie od przypraw ugotowane ziemniaki mogą stać się podstawą wielu rodzajów sosów.
  • Z ziemniaków gotowanych da się również ulepić chrupiące kotlety lub naleśniki - warto spróbować.
  • Drożdżowe pyzy przygotowane na bazie ugotowanych ziemniaków to prawdziwy hit - koniecznie wypróbujcie.

Gotowane ziemniaki na sałatkę

Ugotowane ziemniaki to świetna baza do przygotowania smacznej i sycącej sałatki, która może posłużyć zarówno jako samodzielne danie, ale równie dobrze sprawdzi się jako przekąska lub dodatek. Co warto dodać do gotowanych ziemniaków, by sałatka była apetyczna i zdrowa?

Przede wszystkim pokrojone w kostkę gotowane ziemniaki warto wymieszać z ulubionymi warzywami - świeżymi lub marynowanymi. Dobrze komponują się z nimi kukurydza, groszek zielony, czerwona fasolka, marchewka, seler naciowy czy pietruszka.

Sałatka ziemniaczana zyska na smaku dzięki dodatkowi świeżych ziół (natka pietruszki, koperek, bazylia), a także przypraw. Nie może w niej zabraknąć soli, pieprzu, a świetnie sprawdzą się także zioła prowansalskie lub oregano.

Bardzo popularny jest również dodatek majonezu, jogurtu naturalnego lub śmietany. W wersji wegańskiej można je zastąpić pastą z ciecierzycy lub tofu.

Sałatka ziemniaczana z jajkiem

Klasykiem wśród sałatek ziemniaczanych jest wersja ze świeżym jajkiem na twardo. Pokrojone w kostkę ugotowane ziemniaki mieszamy z jajkiem, posiekaną w kostkę cebulą lub rzodkiewką, natką pietruszki i przyprawami. Całość polewamy ulubionym dressingiem, np. jogurtowym, musztardowym czy majonezowym.

co zrobić z ugotowanych ziemniaków, jak widać możliwości jest sporo. Sałatka ziemniaczana wzbogacona o dodatkowe warzywa, zioła czy dressing sprawdzi się na obiad, kolację albo piknik. Jest sycąca, zdrowa i naprawdę smaczna.

Gotowane ziemniaki z sosem czosnkowym

Ugotowane ziemniaki można podać w bardzo prosty, ale za to wyjątkowo smaczny sposób - z aromatycznym sosem czosnkowym. To danie, które idealnie sprawdzi się jako przekąska do piwa czy wina, nadaje smaku potrawom z grilla, ale może być też smacznym dodatkiem do mięsa lub ryb.

Przygotowanie sosu czosnkowego jest banalnie proste. Wystarczy ulubioną ilość czosnku obrać, drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę i wymieszać z oliwą z oliwek (ewentualnie olejem rzepakowym). Całość doprawiamy solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i skrapiamy sokiem z cytryny.

Tak przygotowanym sosem polewamy ciepłe, gotowane ziemniaki. Smakuje rewelacyjnie!

Chipsy ziemniaczane

Sos czosnkowy doskonale komponuje się również z chrupiącymi ziemniaczanymi chipsami, które bez trudu przygotujemy z ugotowanych ziemniaków. Pokrojone w cienkie plasterki surowe ziemniaki smażymy na złoty kolor, po czym posypujemy solą i świeżym koperkiem.

Chrupiące ziemniaczane chipsy z sosem czosnkowym - palce lizać!

Sos czosnkowy to świetny i prosty sposób na podanie gotowanych ziemniaków. Warto dodać go również do chrupiących chipsów!

Czytaj więcej: Ile pieprzu do kiełbasy, ile przypraw na 10 kg kiełbasy - Przepis

Zapiekanka z gotowanych ziemniaków

Klasyczną i niezwykle popularną potrawą przygotowywaną z gotowanych ziemniaków jest zapiekanka ziemniaczana. Ten sycący obiad, kolacja czy domowa przekąska przygotowywana jest w kilku prostych krokach.

Najpierw ziemniaki gotujemy w mundurkach. Następnie obieramy je i kroimy w plastry. Układamy w naczyniu żaroodpornym, zalewamy śmietaną lub mlekiem, posypujemy ulubionym serem (np. żółtym, mozzarellą) i zapiekamy w piekarniku.

Zapiekanka z gotowanych ziemniaków to pełen wyrazistych smaków, rozgrzewający i sycący posiłek. Można ją wzbogacić o ulubione dodatki, jak boczek, cebula czy jajko sadzone.

Składniki: Sposób przygotowania:
- 1 kg ziemniaków - Ugotować ziemniaki w mundurkach
- 2 szklanki mleka lub śmietany - Obrać ze skórki i pokroić w plastry
- Sól, pieprz - Ułożyć w naczyniu żaroodpornym
- Ser żółty lub mozzarella - Zalać mlekiem lub śmietaną
- Zioła prowansalskie (opcjonalnie) - Posypać tartym serem
- Piec ok. 40 minut w 180 stopniach C

Kotlety ziemniaczane z gotowanych

Przepisy na dania z gotowanych ziemniaków

co zrobić z ugotowanych ziemniaków? Jedną z najlepszych opcji są chrupiące, złociste kotlety ziemniaczane. Ich przygotowanie jest wyjątkowo proste i szybkie.

Obrane i ugotowane ziemniaki mielimy na tarce o grubych oczkach albo rozgniatamy widelcem w misce. Dodajemy do nich jajko, mąkę, bułkę tartą, przyprawy i dokładnie mieszamy. Z tak przygotowanej masy formujemy kotlety, które następnie smażymy na patelni z odrobiną oleju.

Chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku kotlety ziemniaczane to obowiązkowy dodatek do wielu dań mięsnych i rybnych. Sprawdzą się też jako przekąska czy dodatek do obiadu w menu dzieci.

Placki ziemniaczane

Na bazie gotowanych ziemniaków można także przyrządzić wyśmienite, puszyste placki ziemniaczane. Przygotowuje się je z masy ziemniaczanej z dodatkiem jajka i mąki. Następnie smaży na złoty kolor z obu stron.

Placuszki idealnie pasują do potraw z grilla, surówek, a także jako przekąska - posypane skwarkami, cebulką lub z sosem czosnkowym.

Kotlety i placki ziemniaczane to smaczny i prosty pomysł na co zrobić z ugotowanych ziemniaków.

Naleśniki ziemniaczane z gotowanych

Mało kto wie, że pyszne naleśniki można przygotować nie tylko na bazie mąki, ale również... gotowanych ziemniaków! Naleśniki ziemniaczane są bardzo sycące, wypiekają się szybko i można je podawać zarówno na słono, jak i na słodko.

Przygotowanie ciasta naleśnikowego z ziemniaków jest proste - wystarczy ugotowane i rozgniecione ziemniaki wymieszać z jajkiem, mąką i odrobiną soli. Ciasto powinno być gęste i łatwo rozsmarowywać się na patelni.

Naleśniki z gotowanych ziemniaków można podawać na przykład ze szpinakiem i serem feta albo z dżemem lub konfiturą. Smakują wyśmienicie!

Ziemniaki po meksykańsku

Innym pysznym pomysłem na co zrobić z ugotowanych ziemniaków są ziemniaki po meksykańsku. W tym celu gotowane ziemniaki kroimy w plastry lub kostkę i smażymy je na patelni z przyprawioną papryką, cebulą i mięsem mielonym.

Danie możemy doprawić ostrym sosem chili i posypać świeżą kolendrą. Smak meksykański gwarantowany!

  • Naleśniki ziemniaczane można podawać zarówno w wersji słodkiej, jak i słonej - z szynką, warzywami itp.
  • Z gotowanych ziemniaków przygotujemy również doskonałe danie w stylu meksykańskim z mięsem mielonym i warzywami.

Pyzy drożdżowe z gotowanych ziemniaków

Kto powiedział, że z gotowanych ziemniaków nie można przyrządzić pysznych wypieków? Błąd! Ugotowane i rozgniecione ziemniaki są bowiem świetną bazą na przykład pod przepyszne pyzy drożdżowe.

Do rozgniecionych ziemniaków dodajemy mąkę, cukier, jajko, wyrośnięte drożdże i wyrabiamy elastyczne ciasto, które odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie formujemy małe kulki, które odkładamy na blachę i pozostawiamy pod przykryciem do podwojenia objętości.

Wyrośnięte pyzy szutrowane jajkiempieczemy w piekarniku, a podajemy posypane cukrem pudrem lub polewą czekoladową. Rewelacyjnie smakują!

co można zrobić z ugotowanych ziemniaków Pyzy drożdżowe to jedna z najsmaczniejszych opcji!
Składniki: Sposób przygotowania:
- 1 kg ziemniaków - Ugotować ziemniaki w mundurkach
- 300 ml mleka - Obrać i rozgnieść widelcem
- 30 g świeżych drożdży - Ostudzić i dodać pozostałe składniki
- 1 jajko - Wyrabiać ciasto i odstawić do wyrośnięcia
- Mąka, cukier do smaku - Formować małe kulki i piec ok. 20 minut (180 C)

Podsumowanie

Artykuł pokazuje, że co zrobić z ugotowanych ziemniaków - możliwości jest naprawdę sporo. Z ugotowanych wcześniej ziemniaków możemy przygotować szereg smacznych i sycących dań - od prostych, jak pyzy drożdżowe, ziemniaczany gulasz czy pasta ziemniaczana, przez klasyczne kotlety i placki ziemniaczane, po wymyślne sałatki lub zapiekanki.

Gotowe ziemniaki sprawdzą się też jako baza pod przepyszne naleśniki oraz jako składnik oryginalnych wypieków, np. babeczek lub brownie. Niektóre z przedstawionych w artykule pomysłów mogą być zaskakujące, ale zdecydowanie warto wypróbować te niebanalne opcje co można zrobić z ugotowanych ziemniaków.

Mamy nadzieję, że przepisy i pomysły zebrane na łamach artykułu zainspirują Państwa do kreatywnego wykorzystania ziemniaków, które - co warte podkreślenia - wcale nie muszą lądować w koszu lub być jedzonymi "na sucho". Gotowane ziemniaki to pyszny produkt, który z powodzeniem można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów.

Zachęcamy do eksperymentowania i życzymy smacznego!

Najczęstsze pytania

Aby ziemniaki się nie rozgotowały, powinny się gotować ok. 15-20 minut od momentu zagotowania wody. Im mniejsze ziemniaki, tym krócej potrzebują gotować. Ważne, by nie doprowadzać do wrzenia, lecz utrzymywać wodę na wolnym ogniu.

Aby sprawdzić, czy ziemniaki są miękkie w środku, najlepiej wbić w nie widelec lub nożyk. Jeśli bez oporów się w nich zagłębiają, oznacza to, że są już dobrze ugotowane. Można też spróbować jednego ziemniaka.

Aby ziemniaki się nie rozgotowały, należy dodać do wody łyżkę octu lub soku z cytryny. Ziemniaki gotujemy w mundurkach, a po ugotowaniu studzimy w wodzie z lodem. Gotujemy je na wolnym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia.

Kaloryczność gotowanych ziemniaków wynosi ok. 70-80 kcal w 100 g produktu. Jest to więc danie niskokaloryczne i sycące. Oczywiście pod warunkiem, że nie dodajemy do ziemniaków wysokokalorycznych dodatków.

Ugotowane ziemniaki można przechowywać w lodówce do 3-4 dni w szczelnym pojemniku. Można je również zamrozić - w tym wypadku ziemniaki zachowują świeżość nawet przez miesiąc. Przed podaniem rozmrażamy je powoli w lodówce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przepis na zdrowe muffiny marchewkowe bez cukru
  2. Jakie filmy zobaczysz w kinach Krakowa tego miesiąca?
  3. Ile gotować brokuł: czas gotowania i porady
  4. Blaty bezowe gotowe - najlepsza jakość i wybór dostępny online
  5. Pozycjonowanie strony www
Autor Jędrzej Kubiak
Jędrzej Kubiak

Cześć kulinarni entuzjaści! Na moim blogu zgłębiam tajniki technik gotowania i eksploruję smakowe horyzonty. Sezonowe składniki to moje narzędzia, a kuchnie świata - moje laboratorium. Kreuję nowoczesne wegetariańskie kompozycje i odważne połączenia, a także dzielę się poradami dotyczącymi diet specjalnych. Dodatkowo, nie zapominam o estetyce - dekoracje potraw to moje drugie ja. Przygotujcie się na kulinarne podróże i unikalne doświadczenia smakowe!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły