Rosół z makaronem kcal to popularne danie, które często pojawia się w polskich domach. Wbrew pozorom może być ono bardzo kaloryczne. W tym artykule przyjrzymy się wartościom odżywczym rosołu i zupy pomidorowej z makaronem.
Kluczowe wnioski:- Rosół z makaronem może mieć nawet 300-400 kcal w jednej porcji.
- Dużo kalorii pochodzi z makaronu, mięsa i tłuszczu użytego do gotowania.
- Zupa pomidorowa z makaronem jest mniej kaloryczna od rosołu - około 200 kcal.
- W obu daniach kalorie można ograniczyć, zastępując makaron ryżem lub warzywami.
- Najlepiej sprawdzić dokładne wartości odżywcze przygotowywanych potraw.
Rosół z makaronem - ile kalorii?
Rosół to bardzo popularne danie w polskiej kuchni. Często podaje się go z makaronem, co zwiększa jego kaloryczność. Ile dokładnie kalorii ma rosół z makaronem?
Klasyczny rosół przygotowany na wywarze z kurczaka lub wołowiny z warzywami i makaronem może mieć około 300-400 kcal w jednej porcji. Dokładna liczba kalorii zależy od konkretnych składników i ich gramatury.
Duża część kalorii w rosole z makaronem pochodzi właśnie z samego makaronu. Zwykłe suche makarony mają około 350 kcal w 100 gramach. Jeśli do rosołu dodamy porcję ugotowanego makaronu o wadze 150-200 gramów, dostarczy nam to dodatkowo około 150-200 kcal.
Mięso i tłuszcz też dostarczają kalorii
Oprócz makaronu, źródłem kalorii w rosole są także mięso i tłuszcz dodany do wywaru. 100 gram mięsa drobiowego lub wołowego to około 200 kcal. Tłuszcz niezbędny do przygotowania zupy to kolejne około 100 kcal w porcji.
W efekcie cały talerz rosołu z mięsem, warzywami i makaronem może z łatwością zawierać 300-400 kcal. Dlatego warto kontrolować wielkość porcji, aby przypadkowo nie zjeść zbyt dużo kalorii.
Ile kalorii ma rosół z makaronem?
Jak już wspomniano, pełnowartościowy rosół z makaronem może mieć 300-400 kcal w całej porcji. Ilość kalorii zależy jednak od konkretnych składników oraz ich gramatury, więc może się różnić.
Składnik | Kalorie w 100 g |
Makaron | ok. 350 kcal |
Mięso (drób/wołowina) | ok. 200 kcal |
Tłuszcz | ok. 900 kcal |
Jak widać, makaron, mięso i tłuszcz są bogate w kalorie. Dlatego dobrze kontrolować ilości tych składników, aby rosół nie był zbyt kaloryczny.
Czytaj więcej: Sałatka gyros z kurczakiem i warzywami - przepis krok po kroku
Rosół z makaronem - wartość odżywcza
Rosół z makaronem ma bardzo zróżnicowaną wartość odżywczą ze względu na wiele składników. Zawiera białko z mięsa, węglowodany z makaronu, witaminy i minerały z warzyw oraz tłuszcz.
Białko pochodzące np. z kurczaka lub wołowiny ma dużą wartość biologiczną. Makaron dostarcza energii i węglowodanów złożonych. Warzywa to źródło błonnika, witamin z grupy B, witaminy C, karotenoidów oraz minerałów takich jak potas, fosfor i magnez.
Umiarkowane spożycie tłuszczu
Rosół zawiera również tłuszcz, głównie nasycone kwasy tłuszczowe, których zaleca się unikać w nadmiarze. Dlatego warto ograniczać ilość dodanego tłuszczu przy gotowaniu.
Podsumowując, rosół z makaronem ma bardzo złożoną i bogatą wartość odżywczą. Jednak z uwagi na sporo kalorii i tłuszczu, nie powinno się go jeść w bardzo dużych ilościach.
Zupa pomidorowa z makaronem - kaloryczność
Zupa pomidorowa z makaronem, choć wydaje się lżejsza niż rosół, także może być dość kaloryczna. W zależności od przepisu i składników, zupa pomidorowa z makaronem może mieć około 200-250 kcal w jednej porcji.
Makaron jak zawsze zawyża kaloryczność. Tomatowa zawiera też olej lub śmietanę, co dodatkowo dostarcza sporo kalorii. Jednak dzięki brakowi mięsa, jest ona mniej kaloryczna niż mięsne rosoły.
Aby zmniejszyć kaloryczność zupy pomidorowej lub rosołu, można zastąpić makaron innym węglowodanem, np. ryżem lub kaszą. Pozwala to obniżyć liczbę kalorii nawet o 1/3 bez utraty sytości.
Warzywa i pomidory zamiast kalorii
Co ważne, pomimo makaronu i oleju, zupa pomidorowa nadal zawiera sporo wartościowych składników. Dużą jej część stanowią warzywa i pomidory, które są bogactwem witamin, minerałów i błonnika.
Dlatego, w przeciwieństwie do wielu kalorycznych dań typu fast food, zupa pomidorowa z makaronem wciąż jest dobrym i wartościowym wyborem. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy jej konsumować w bardzo dużych ilościach.
Kaloryczność rosołu i zupy pomidorowej z makaronem
Podsumowując kaloryczność omawianych zup:
- Rosół z makaronem: ok. 300-400 kcal
- Zupa pomidorowa z makaronem: ok. 200-250 kcal
Jak widać pomidorowa jest mniej kaloryczna, głównie ze względu na brak mięsa. Jednak obie te zupy mogą być bogatym źródłem kalorii, zwłaszcza gdy jemy duże porcje.
Dlatego warto kontrolować wielkość porcji i składników, aby zupy były smaczne i sycące, ale nie przesadnie kaloryczne.
Podsumowanie
Rosół z makaronem może mieć nawet 300-400 kcal w jednej porcji. Dużo kalorii pochodzi z samego makaronu, mięsa i tłuszczu użytego do gotowania. Dlatego warto kontrolować wielkość porcji, aby przypadkowo nie zjeść zbyt wiele kalorii w postaci rosołu z makaronem.
Z kolei zupa pomidorowa z makaronem jest trochę lżejsza - ma około 200-250 kcal na porcję. Wynika to głównie z braku mięsa w składzie. Jednak i w niej sporo kalorii dodaje makaron, olej lub śmietana.
Aby obniżyć kaloryczność tych dań, można zastąpić makaron bardziej wartościowym składnikiem, na przykład ryżem lub kaszą. Pozwoli to zmniejszyć liczbę kalorii nawet o 1/3 przy zachowaniu sytości posiłku.
Podsumowując, zarówno rosół jak i zupa pomidorowa z makaronem mogą być dość kaloryczne. Dlatego warto jeść je z umiarem i rozsądnie kontrolować porcje oraz składniki.