Porady

Ile kalorii ma pizza 32 cm? Sprawdź kaloryczność ulubionej pizzy!

Autor Julia Borkowska
Julia Borkowska17.10.20233 min.
Ile kalorii ma pizza 32 cm? Sprawdź kaloryczność ulubionej pizzy!

Pizza to jedno z ulubionych dań wielu osób. Nic dziwnego - łączy w sobie pyszne składniki, a do tego zaspokaja głód i daje wiele przyjemności podczas jedzenia. Jednak przy spożywaniu pizzy warto pamiętać o jej wartości kalorycznej i odpowiednio kontrolować porcje. Sprawdźmy zatem, ile kalorii ma pizza 32 cm i jak to obliczyć.

Ile kalorii ma średnia pizza 32 cm?

Kaloryczność pizzy 32 cm zależy przede wszystkim od składników, jakie się na niej znajdują. Podstawą jest oczywiście ciasto i ser mozzarella, które stanowią bazę każdej pizzy. Do tego dochodzą jednak różnego rodzaju dodatki - wędliny, warzywa, owoce czy sosy.

Średnio, klasyczna pizza 32 cm z ciasta drożdżowego, blachą sera mozzarella i kilkoma plasterkami salami lub szynki zawiera około 1000-1200 kcal. Dokładna liczba kalorii zależy jednak od konkretnych składników.

Jak obliczyć kaloryczność pizzy 32 cm?

Aby dokładnie obliczyć wartość kaloryczną konkretnej pizzy 32 cm, należy zsumować kalorie wchodzących w jej skład produktów. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Sprawdzić kaloryczność na stronie internetowej pizzerii lub w aplikacji do zamawiania.
 • Zapytać o składniki i ich gramaturę w lokalu i samodzielnie zsumować kalorie.
 • Oszacować na podstawie podobnych dań w tabelach kaloryczności produktów.

Najdokładniej będzie po prostu zważyć porcję gotowej pizzy i podzielić przez liczbę kawałków, aby uzyskać kaloryczność całości.

Kalorie w serze mozzarella - głównym składniku pizzy

Ser mozzarella jest podstawą większości pizz i stanowi znaczną część ich kaloryczności. W 100 g sera mozzarella znajduje się średnio około 300 kcal.

Na dużej pizzy 32 cm zazwyczaj znajduje się około 200-300 g sera mozzarella. Taka ilość dostarcza już 600-900 kcal pochodzących tylko z tego składnika.

Kaloryczność ciasta na pizzę - jaki rodzaj wybrać?

 Ile kalorii ma pizza 32 cm? Sprawdź kaloryczność ulubionej pizzy!

Ciasto także istotnie wpływa na kaloryczność całej pizzy. W 100 g:

 • Ciasto drożdżowe - około 250 kcal
 • Ciasto kukurydziane - około 240 kcal
 • Ciasto ryżowe - około 130 kcal
 • Ciasto pełnoziarniste - około 180 kcal

Na pizzę 32 cm przypada zwykle 300-400 g ciasta. Warto więc wybierać lżejsze opcje, aby ograniczyć kaloryczność.

Ile kalorii mają dodatki do pizzy - mięso, warzywa, owoce?

Różnorodne dodatki mocno zwiększają kaloryczność pizzy. Przykłady kalorii w 100 g produktu:

 • Salami - około 435 kcal
 • Szynka - około 145 kcal
 • Pieczarki - około 22 kcal
 • Papryka - około 30 kcal
 • Ananas - około 50 kcal

Mięsne toppingi dostarczają najwięcej kalorii, podczas gdy warzywa niewiele podnoszą kaloryczność.

Pizza 32 cm z serem mozzarella - kalorie

Bazowa pizza 32 cm z ciastem i serem mozzarella (bez dodatków) ma około 800-1000 kcal. Dokładna wartość zależy od rodzaju i ilości ciasta oraz ilości sera.

Wegetariańska pizza 32 cm - ile ma kalorii?

Wegetariańska pizza 32 cm z ciastem, serem mozzarella i warzywami ma około 900-1100 kcal. Warzywa niewiele podnoszą kaloryczność, ale ilość sera może być większa.

Pizza 32 cm z wędlinami - wartość kaloryczna

Pizza 32 cm z ciastem, serem mozzarella i wędlinami, np. pepperoni, salami lub szynką, ma około 1200-1400 kcal. Mięsne toppingi znacząco zwiększają kaloryczność.

Jak widać, pizza 32 cm to kaloryczne danie. Warto zwracać uwagę na skład i dobierać lżejsze opcje, aby ograniczyć liczbę kalorii. Mimo wszystko, zjedzona od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach, może być smacznym dodatkiem do diety.

Podsumowanie

Podsumowując, pizza 32 cm to dość kaloryczne danie, dostarczające średnio około 1000-1400 kcal w zależności od składników. Najwięcej kalorii pochodzi z sera mozzarella i ciasta, ale dodatki także mają duże znaczenie. Mięsne toppingi podnoszą kaloryczność, podczas gdy warzywa niewiele ją zwiększają. Dlatego warto zwracać uwagę na skład i wybierać lżejsze opcje. Pizza spożywana od czasu do czasu może być smacznym elementem zrównoważonej diety.

Najczęstsze pytania

Najmniej kalorii będzie miała pizza na cieście ryżowym lub pełnoziarnistym, z niewielką ilością sera mozzarella i dużą ilością świeżych warzyw. Taka pizza może mieć około 800 kcal.

Przeciętna pizza 32 cm ma około 1000-1200 kcal, co stanowi już spory posiłek. Jednak przy aktywnym trybie życia taka liczba kalorii na jeden posiłek nie musi być problemem.

Warto wybierać ciasto ryżowe lub pełnoziarniste, rezygnować z części sera lub wybrać odmianę light, dodać dużo warzyw. Można też zjeść tylko połowę lub dzielić się pizza na dwie osoby.

Pizza 32 cm pepperoni może mieć nawet 1400 kcal. Wędlina pepperoni jest bardzo kaloryczna, więc znacząco podnosi wartość całej pizzy.

Pizza 32 cm najczęściej dzielona jest na 4-8 kawałków, więc jeden kawałek to raczej połowa lub ćwiartka całej porcji. Na jedną osobę optymalną porcją byłby 1-2 kawałki pizzy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak stworzyć kuchnię przyjazną dla dzieci: Pomysły na dania dla najmłodszych
 2. Ciasto bananowe: Odkryj słodką przyjemność w bananowym wydaniu
 3. Makaron faszerowany mięsem mielonym - przepis, nadziewany mięsem
 4. Sekret przepisu na śledzie Tomeka Strzelczyk.
 5. Jak łatwo i efektownie ozdobić domowy tort - porady i inspiracje
Autor Julia Borkowska
Julia Borkowska

Witajcie na moim kulinarnej wyprawie! Zapraszam do krainy smaków, gdzie zdrowe odżywianie to moja pasja. Eksperymentuję z sezonowymi składnikami, tworząc wegetariańskie arcydzieła. Podpowiem, jak słodkości zamienić na zdrowe przysmaki i nadać tradycyjnym potrawom nowy wymiar. Odkryjcie ze mną kuchnie świata i techniki gotowania, które podkreślą unikalność dań. Gotowanie to sztuka, a ja jestem gotowa podzielić się nią z Wami.

Udostępnij post

Napisz komentarz

1 Komentarze
Luisssa

Pizza 32cm ma 2100 kcal. Kiedyś to policzyłam z wagą w ręku.

Polecane artykuły

Jak zrobić deskę serów i wędlin
PoradyJak zrobić deskę serów i wędlin

Jak krok po kroku przygotować efektowną i smaczną deskę serów? Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie rodzaje serów, ułożyć je z owocami i przyprawami. Poznaj sprawdzone sposoby na dekorację i podanie deski serów gościom.