bistrolubie.pl
Porady

Kalkulator GKI – skuteczny sposób na sprawdzenie stanu ketozy

Elżbieta Głowacka4 kwietnia 2025
Kalkulator GKI – skuteczny sposób na sprawdzenie stanu ketozy

Uzyskanie stanu ketozy to zazwyczaj główny cel osób, które decydują się ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów i przejść na dietę ketogeniczną. W jego wyniku organizm wykorzystuje jako główne źródło energii ciała ketonowe, a nie glukozę. Ketoza jest alternatywnym stanem metabolicznym organizmu i ma duży wpływ na wiele funkcji fizjologicznych – w tym stabilizację poziomu glukozy we krwi, metabolizm lipidów oraz neuroprotekcję. Zastanawiasz się, czy Twoja dieta jest efektywna i czy faktycznie przybliża Cię do uzyskania stanu ketozy? Możesz to łatwo sprawdzić za pomocą kalkulatora GKI. W jaki sposób dokonać obliczeń?

Czym jest kalkulator GKI?

GKI, czyli Glucose Ketone Index to inaczej indeks glukozowo-ketonowy. Pozwala ocenić efektywność diety ketogenicznej oraz monitorować stan metabolizmu. Pierwotnie korzystały z niego osoby chorujące na nowotwory, którym dieta keto została zalecona ze względów medycznych. Obecnie wskaźnik ten jest stosowany w celu kontrolowania poziomu glukozy we krwi oraz poziomu ciał ketonowych przez osoby, które stosują alternatywne sposoby żywienia. Indeks pokazuje, jaki jest stosunek poziomu glukozy do ketonów. Na tej podstawie można stwierdzić, czy organizm znajduje się w stanie ketozy.

Kalkulator GKI można znaleźć w internecie. To proste w obsłudze i bardzo wygodne narzędzie. Aby otrzymać wynik, należy wprowadzić do kalkulatora odczyty ketonów i glukozy. W jaki sposób można je uzyskać?

  1. W pierwszej kolejności zbadaj glikemię. Jeśli chcesz to zrobić w warunkach domowych, potrzebny będzie glukometr. Możesz go kupić w każdej aptece.
  2. Kolejną kwestią jest zbadanie poziomu ciał ketonowych. Możesz to zrobić na dwa sposoby: pierwszy z nich polega na zakupie specjalnych pasków, które mierzą poziom ciał ketonowych z próbki krwi (zazwyczaj od 0 do 8,0 mmol/L) i są kompatybilne z glukometrem, a drugą opcją (polecaną raczej osobom początkującym) jest pomiar z moczu. Aby go wykonać, trzeba zaopatrzyć się w specjalne testy, które można kupić w aptece lub przez internet. Niestety ta metoda obarczona jest możliwym dużym błędem oraz się nie sprawdza się u osób, które są już przez długi czas na diecie keto, ponieważ z czasem organizm zaczyna coraz efektywniej wykorzystywać ketony, przez co nie znajdują się one w moczu w dużej ilości.

Po wpisaniu odczytów kalkulator GKI automatycznie poda wynik. W ten sposób możesz sprawdzić, w jaki sposób organizm reaguje na dietę ketogeniczną i czy konieczne jest dalsze ograniczanie węglowodanów.

W jaki sposób interpretować wyniki z kalkulatora GKI?

Wskaźnik podaje wyniki w skali od 0 do 9. Co oznacza konkretna liczba punktów?

  • 1 lub mniej – to najwyższy stopień terapeutycznej ketozy. Zazwyczaj pojawia się u osób, które bardzo rygorystycznie przestrzegają diety pod nadzorem medycznym.
  • Od 1 do 3 – to tzw. terapeutyczna ketoza stosowana ze wskazań medycznych, na przykład przy nowotworach.
  • Od 3 do 6 – wynik z tego przedziału wskazuje na umiarkowaną ketozę. Najczęściej rekomenduje się ją osobom chorującym na insulinooporność, cukrzycę typu 2 lub otyłość.
  • Od 6 do 9 – taki wynik wskazuje na lekką ketozę, która jest korzystna dla osób dążących do utrzymania dobrej formy i zdrowia.
  • Powyżej 9 – wynik oznacza brak ketozy. Zazwyczaj pojawia się u osób, które są dopiero na początku diety.

Znając swój wynik, jesteś w stanie zaplanować kolejne działania – na przykład zaostrzenie diety i ograniczenie ilości węglowodanów lub zmniejszenie restrykcji. Kalkulator GKI to też skuteczne narzędzie dla wszystkich, którzy chcą przyspieszyć proces odchudzania.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1
Autor Elżbieta Głowacka
Elżbieta Głowacka

Cześć! Jestem Elżbieta i serdecznie. Na tym blogu, gdzie przybliżę Wam świat kulinariów, gotowania i przepisów. Kocham gotować i eksperymentować w kuchni, dlatego chcę podzielić się z Wami moimi ulubionymi przepisami, trikami kulinarnymi i inspiracjami kulinarymi. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Zrozumieć wino – poznaj propozycje na różne okazje
PoradyZrozumieć wino – poznaj propozycje na różne okazje

Gdy przeglądasz ofertę win, różnorodność i bogactwo dostępnych możliwości bywają przytłaczające. Nie trzeba jednak wiele czasu i zaangażowania, aby nabrać choćby podstawowego rozeznania w tej dziedzinie. Wystarczy poświęcić dosłownie kilka minut na przyswojenie podstawowych informacji dotyczących najpopularniejszych szczepów winorośli.

Jak serwować zimne napoje w barze? Pomysły podania
PoradyJak serwować zimne napoje w barze? Pomysły podania

Serwowanie zimnych napojów w barze to sztuka, która wymaga nie tylko umiejętności, ale również kreatywności. Właściwe podanie napoju może wpłynąć na wrażenia klientów i zachęcić ich do ponownej wizyty. W artykule poznasz różne sposoby serwowania zimnych napojów, które mogą wzbogacić ofertę każdego lokalu. Przyjrzymy się, jak wykorzystać różne akcesoria, by napoje nie tylko smakowały, ale również wyglądały atrakcyjnie.

Co zrobić z płatków owsianych? Najlepsze przepisy na słodko i na słono
PoradyCo zrobić z płatków owsianych? Najlepsze przepisy na słodko i na słono

Płatki owsiane to jeden z tych składników, który nigdy nie wychodzi z mody. Kojarzą się głównie z klasyczną owsianką, ale ich wszechstronność sprawia, że można je wykorzystać w wielu innych daniach – zarówno na słodko, jak i na słono. Warto więc wiedzieć, jak przygotować płatki owsiane, by urozmaicić swoją codzienną dietę.