Przepisy

Gdzie kupić jagnięcinę i cena za kg

Autor Jędrzej Kubiak
Jędrzej Kubiak21.01.20245 min.
Gdzie kupić jagnięcinę i cena za kg

Jagnięcina gdzie kupić - oto pytanie, które zadaje sobie wielu konsumentów. Cena jagnięciny w sklepach i na targach może się znacząco różnić, więc warto wiedzieć, gdzie szukać najlepszych ofert. W tym artykule przyjrzymy się bliżej opcjom zakupu jagnięciny i aktualnym cenom za kilogram w różnych punktach sprzedaży.

Kluczowe wnioski:

 • Najtaniej jagnięcinę można kupić bezpośrednio u hodowców lub na targowiskach.
 • W supermarketach często znajdziemy atrakcyjne promocje na jagnięcinę.
 • Mięso z ekologicznych hodowli jest droższe, ale wyróżnia się lepszą jakością.
 • Ceny jagnięciny w Polsce są znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej.
 • Przed zakupem warto sprawdzić pochodzenie i świeżość jagnięciny.

Gdzie kupić jagnięcinę w sklepach

Jagnięcina to mięso cenione przez konsumentów za delikatny smak i wysoką jakość. Można ją kupić w wielu punktach sprzedaży, jednak ceny oraz pochodzenie mięsa mogą się znacznie różnić.

Największy wybór jagnięciny znajdziemy w sklepach wielkopowierzchniowych takich jak hipermarkety czy supermarkety. Są tu zarówno polskie jagnięcina, jak i mięso importowane np. z Nowej Zelandii, które charakteryzuje się delikatnym smakiem. Niestety, w dużych marketach cena za kg jagnięciny jest dość wysoka.

Jagnięcina z Polski czy z importu?

Warto zwrócić uwagę, czy jagnięcina w sklepie pochodzi z Polski, czy została sprowadzona z zagranicy. Ta druga opcja może być atrakcyjna cenowo, jednak należy sprawdzić świeżość takiego mięsa.

Polska jagnięcina wyróżnia się bardzo dobrą jakością i smakiem, szczególnie mięso młodych jagniąt. Niestety, ze względu na wysokie koszty chowu i uboju, jagnięcina cena za kg krajowego mięsa jest wyższa niż w przypadku importu.

Jagnięcina w supermarketach - tanio czy drogo?

Oprócz hipermarketów, jagnięcinę można również kupić w mniejszych supermarketach osiedlowych. Zazwyczaj znajdziemy tu mięso krajowe, dostarczane przez lokalnych producentów.

Mimo mniejszej powierzchni, supermarkety często oferują atrakcyjne cenowo promocje na wybrane gatunki mięs. Dzięki nim cena jagnięciny za kg może być dużo niższa niż zwykle.

Warto śledzić gazetki promocyjne supermarketów i kupować jagnięcinę, gdy jest objęta obniżką. Pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych na kilogramie.

Jakość jagnięciny w dyskontach

Nieco inną opcją są dyskonty spożywcze takie jak Lidl czy Biedronka. Można w nich kupić jagnięcinę w atrakcyjnej cenie, ale trzeba liczyć się z nieco gorszą jakością tego mięsa.

Często są to tzw. "zagłębiaki", czyli mięso pozyskiwane z obszaru klatki piersiowej jagnięcia. Charakteryzuje się ono twardszą strukturą i mniej delikatnym smakiem.

Czytaj więcej: Sekret przepisu na śledzie Tomeka Strzelczyk.

Najlepsze polskie jagnięcina - gdzie szukać?

Chcąc kupić jagnięcinę najwyższej jakości, warto szukać bezpośrednio u sprawdzonych, lokalnych producentów. To właśnie w małych, rodzinnych gospodarstwach hoduje się jagnięta w najlepszych warunkach.

Taka świeża, krajowa jagnięcina może być droższa od tej ze sklepów, jednak jej smak i jakość rekompensują wyższą cenę za kg jagnięciny. Dobrym pomysłem jest również zakup mięsa na targowiskach od sprawdzonych dostawców.

Rodzaj jagnięcinyTypowa cena za kg
Jagnięcina z supermarketu35-45 zł
Jagnięcina z dyskontu25-35 zł
Jagnięcina od lokalnego producenta40-60 zł

Importowana jagnięcina - jakość i ceny

Gdzie kupić jagnięcinę i cena za kg

Do Polski sprowadza się spore ilości jagnięciny z zagranicy, głównie z Nowej Zelandii, która słynie z hodowli owiec. Mięso to charakteryzuje się delikatnym smakiem i dobrą jakością.

Importowana jagnięcina może być tańsza niż krajowa, zwłaszcza gdy jest objęta promocją w danym sklepie. Jednak przy wyborze takiego mięsa zawsze warto sprawdzić świeżość i datę przydatności do spożycia.

Jagnięcina z UE i spoza UE

Oprócz mięsa z Nowej Zelandii, do Polski trafia również jagnięcina z innych krajów unijnych np. z Irlandii, Hiszpanii, Francji oraz spoza UE - głównie z Australii.

Mięso z UE podlega tym samym rygorom i kontrolom co jagnięcina polska, natomiast w przypadku spoza UE należy zachować większą ostrożność przy zakupie.

Jagnięcina ekologiczna - wyższe ceny, lepsza jakość

Rosnącą popularnością cieszy się jagnięcina pochodząca z gospodarstw ekologicznych, która wyróżnia się naturalnym smakiem i wysoką jakością. Niestety, jej cena jest znacznie wyższa niż jagnięciny konwencjonalnej.

Jagnięta z ekohodowli chowane są na wolnym wybiegu, karmione paszami bez GMO i nie otrzymują antybiotyków ani hormonów wzrostu. Dzięki temu ich mięso cechuje się wyjątkowymi walorami smakowymi i odżywczymi.

Za taką jakość trzeba jednak słono zapłacić - jagnięcina ekologiczna cena wynosi średnio ok. 90-120 zł za kg.

Kupuj jagnięcinę na targu lub bezpośrednio u rolnika

Bardzo dobrym sposobem na zakup świeżej, polskiej jagnięciny w dobrej cenie jest wizyta na targowisku lub zakup bezpośrednio u lokalnego hodowcy.

 • Na bazarach i targach można trafić na promocyjne oferty od sprawdzonych dostawców. Trzeba jednak zwracać uwagę na świeżość i jakość kupowanego mięsa.
 • Kupując jagnięcinę bezpośrednio od rolnika, mamy pewność jej pełnej świeżości i naturalnego pochodzenia. Dobra okazja to odwiedziny gospodarstw hodowlanych podczas wydarzeń takich jak "dni otwarte".

Podsumowując, najlepszą opcja na zakup świeżej polskiej jagnięciny w dobrej cenie są małe sklepy, bazary, targi oraz bezpośredni zakup od sprawdzonych hodowców. Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania, aby cieszyć się później wyśmienitym smakiem tego cenionego gatunku mięsa.

Podsumowanie

Jagnięcina to cenione mięso o wyjątkowym smaku i właściwościach odżywczych. Niestety, ze względu na pracochłonny chów jagniąt, cena jagnięciny jest wyższa niż wołowiny czy wieprzowiny. Gdzie zatem szukać najlepszych ofert na jagnięcinę?

Zdecydowanie najtaniej to mięso można kupić na bazarach, targach lub bezpośrednio od hodowców. Warto przy tym zwracać uwagę na jakość i świeżość jagnięciny. Dobrą okazją są promocje w supermarketach, gdy cena za kg jagnięciny jest znacznie niższa.

Miłośnicy wyśmienitej polskiej jagnięciny powinni szukać małych, lokalnych producentów. W ich ofercie znajdziemy mięso prosto z hodowli w dobrej cenie i rewelacyjnej jakości. Nieco droższa, za to wyróżniająca się smakiem jest jagnięcina z gospodarstw ekologicznych.

Podsumowując, przy odrobinie poszukiwań znajdziemy świetną ofertę na polską jagnięcinę w naprawdę dobrej cenie. Warto poświęcić na to trochę wysiłku, aby móc cieszyć się wybornym smakiem tego wyjątkowego mięsa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak stworzyć kuchnię przyjazną dla dzieci: Pomysły na dania dla najmłodszych
 2. Ciasto bananowe: Odkryj słodką przyjemność w bananowym wydaniu
 3. Ile piec łososia w piekarniku - sprawdź najlepszy sposób pieczenia
 4. Ile kosztuje pozycjonowanie stron?
 5. Jak długo gotować bigos? Ile gotujemy bigosa? Nasz przepis na tradycyjny bigos krok po kroku
Autor Jędrzej Kubiak
Jędrzej Kubiak

Cześć kulinarni entuzjaści! Na moim blogu zgłębiam tajniki technik gotowania i eksploruję smakowe horyzonty. Sezonowe składniki to moje narzędzia, a kuchnie świata - moje laboratorium. Kreuję nowoczesne wegetariańskie kompozycje i odważne połączenia, a także dzielę się poradami dotyczącymi diet specjalnych. Dodatkowo, nie zapominam o estetyce - dekoracje potraw to moje drugie ja. Przygotujcie się na kulinarne podróże i unikalne doświadczenia smakowe!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły