Przeliczanie funtów na kilogramy jest przydatną umiejętnością zarówno w codziennym życiu, jak i w wielu zawodach. Wbrew pozorom, nie jest to wcale trywialne zadanie. Funt jako jednostka masy bywa bowiem mylący, gdyż istnieje kilka różnych standardów funta używanych na świecie. W niniejszym artykule wyjaśnimy, ile dokładnie kg to 1 funt, jak skutecznie przeliczać funty na kg oraz podamy przydatne tabele i kalkulatory ułatwiające konwersję.
Ile kilogramów to 1 funt?
Aby poprawnie przeliczyć funty na kilogramy, należy najpierw określić, o jakim standardzie funta mówimy. Najpopularniejsze są dwa rodzaje:
- Funt brytyjski (imperialny) - stosowany w Wielkiej Brytanii i wielu krajach, które kiedyś wchodziły w skład Imperium Brytyjskiego. 1 funt brytyjski to dokładnie 0,45359237 kg.
- Funt amerykański - używany w USA oraz niektórych krajach Ameryki. 1 funt amerykański równa się 0,4535924277 kg.
Jak widać, różnica między oboma rodzajami funta jest niewielka, choć istotna przy dokładnych obliczeniach. Przeliczając funty na kilogramy, zawsze warto sprawdzić, który standard mamy na myśli.
Jak przeliczyć funty na kilogramy krok po kroku?
Oto prosty, 3-etapowy sposób na konwersję funtów na kilogramy:
- Określ, czy dany funt jest brytyjski, czy amerykański.
- Jeśli to funt brytyjski, przemnóż jego wartość przez 0,45359237. Dla funta amerykańskiego mnożnik wynosi 0,4535924277.
- Otrzymany wynik to szukana wartość w kg. Możesz go zaokrąglić do potrzebnej dokładności.
Na przykład: mamy 3 funty brytyjskie. Wykonujemy obliczenie:
3 x 0,45359237 = 1,3607771 kg ≈ 1,361 kg
Tabela przelicznikowa funtów na kilogramy
Dla ułatwienia podajemy gotową tabelę przeliczeniową popularnych wartości funtów na odpowiadające im masy w kg:
1 funt = 0,454 kg |
2 funty = 0,907 kg |
3 funty = 1,361 kg |
4 funty = 1,814 kg |
5 funtów = 2,268 kg |
6 funtów = 2,721 kg |
7 funtów = 3,175 kg |
8 funtów = 3,628 kg |
9 funtów = 4,082 kg |
10 funtów = 4,535 kg |
Powyższa tabela zakłada funt brytyjski. Dla funta amerykańskiego wyniki będą nieznacznie inne przy większych wartościach.
Kalkulator przeliczenia funtów na kg online
Najszybszym sposobem na przeliczenie funtów na kilogramy jest skorzystanie z darmowego kalkulatora online. Wystarczy wpisać liczbę funtów, wybrać ich typ (brytyjski lub amerykański) i kliknąć przelicz. Kalkulator automatycznie wykona konwersję.
Oto przykłady kalkulatorów funtów na kg:
- Kalkulator jednostek FC - https://jednostki.net/kalkulatory/funt-kg
- Kalkulator jednostek Asystent Miary - https://asystentmiary.pl/kalkulator-jednostek/przelicznik-funt-kilogram
Kalkulatory online to najwygodniejszy i najdokładniejszy sposób na szybkie przeliczenia funtów, bez ryzyka pomyłki.
Dlaczego warto znać przelicznik funtów na kg?
Umiejętność przeliczania funtów na kilogramy jest przydatna z wielu powodów:
- Podczas zakupów towarów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii lub USA, gdzie podane są w funtach.
- W sporcie - np. przy porównywaniu wyników podnoszenia ciężarów.
- W medycynie i farmacji, gdzie niektóre dawki leków podawane są w funtach.
- W transporcie i logistyce przy przewożeniu towarów z/do krajów anglojęzycznych.
- Przy podróżach do UK, USA, w celu przeliczania cen, wagi bagażu itp.
Warto zatem zapamiętać podstawowy przelicznik 1 funt = ok. 0,45 kg lub skorzystać z tabel konwersji. Pozwoli to uniknąć błędów w obliczeniach.
Historia jednostki miary - funt
Skąd w ogóle wzięła się nieintuicyjna jednostka, jaką jest funt? Jej historia sięga czasów średniowiecza.
Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa pondo, oznaczającego 'wagę'. W XIII wieku przyjęto w Anglii za jednostkę wagi funt szterlingów (pound sterling), czyli wagę 276 srebrnych monet zwanych szterlingami. Taka ilość srebra ważyła ok. 0,45 kg.
W XVIII wieku zdefiniowano dokładną masę funta jako równą 0,45359237 kg. Była to masa ustalonego wzorca, przechowywanego w Brytyjskim Biurze Miar i Wag.
Dziś funt jako jednostka masy pozostał głównie w krajach anglosaskich, choć jego znaczenie stopniowo maleje.
Różnice między funtem brytyjskim a amerykańskim
Jak już wiemy, istnieją dwie główne odmiany funta - brytyjski i amerykański. Czym się one różnią?
- Funt brytyjski został zdefiniowany w XVIII wieku i był stosowany na terenie całego Imperium Brytyjskiego.
- Funt amerykański zaczęto stosować w USA od końca XIX wieku, aby uniezależnić się od standardów brytyjskich. Jest o ok. 0,2% lżejszy od funta imperialnego.
- Obecnie funt brytyjski używany jest w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i wielu krajach Azji oraz Afryki. Funt amerykański obowiązuje w USA i kilku państwach Ameryki.
- Choć różnica pomiędzy nimi jest niewielka, przy dokładnych obliczeniach ma znaczenie, dlatego zawsze warto ją uwzględniać.
Ciekawostki na temat funtów i kilogramów
- Aż do XVI wieku w Anglii jednostką masy był kamień, odpowiadający ok. 6,35 kg. Funt zaczął wypierać kamień dopiero w późniejszym okresie.
- W USA jednostki imperialne (funty, mile) funkcjonują równolegle z metrycznymi. Próby wprowadzenia wyłącznie systemu metrycznego się nie powiodły.
- Niemcy i Rosja próbowały wprowadzić własne wersje funta, różniące się masą od brytyjskiego. Ostatecznie jednak upowszechnił się funt brytyjski.
- Do połowy XX wieku funt był jednostką masy również w wielu krajach europejskich, m.in. w Polsce. Został zastąpiony przez kilogram po wprowadzeniu układu SI.
- Prototyp wzorcowego kilograma przechowywany jest w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres pod Paryżem. Jest to cylindryczny blok ze stopu platyny i irydu.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił zrozumieć zasady przeliczania funtów na kilogramy. Umiejętność konwersji między tymi jednostkami na pewno się przyda w życiu codziennym i zawodowym.
Podsumowanie
Przeliczanie funtów na kilogramy jest przydatną umiejętnością ze względu na powszechne stosowanie funtów w Wielkiej Brytanii, USA i wielu innych krajach. Pamiętajmy, że istnieją dwa rodzaje: funt brytyjski i amerykański, różniące się nieznacznie masą. Stosując podane w artykule przeliczniki, tabele oraz kalkulatory online, z łatwością przeprowadzimy konwersję między tymi jednostkami.