Zdrowe odżywianie

Duży hot dog Orlen - Kalorie i wartości odżywcze

Autor Julia Borkowska
Julia Borkowska23.01.20247 min.
Duży hot dog Orlen - Kalorie i wartości odżywcze

Duży hot dog z Orlenu to popularna przekąska, którą można kupić na większości stacji paliw tej sieci. Wielu kierowców zastanawia się jednak, ile dokładnie kalorii i wartości odżywczych ma ten posiłek.

Kluczowe wnioski:
 • Duży hot dog z Orlenu zawiera aż 447 kcal w 100 gramach.
 • Zawartość tłuszczu wynosi 26 gramów na 100 gramów produktu.
 • Jest źródłem białka - 14 gramów białka na 100 gramów.
 • Zawiera sporo cholesterolu - aż 109 mg na 100 gramów.
 • Ma w składzie dużo soli - 2,2 grama na 100 gramów produktu.

Ile kalorii ma duży hot dog z Orlenu

Duży hot dog to popularna przekąska dostępna na stacjach paliw Orlen. Ten smaczny posiłek zawiera jednak sporo kalorii - aż 447 kcal w 100 gramach produktu. Dla porównania zwykła bułka ma około 250 kcal w 100 gramach.

Wysoka kaloryczność dużego hot doga z Orlenu wynika przede wszystkim z dużej zawartości tłuszczu. Ten fast food zawiera aż 26 gramów tłuszczu na 100 gramów, podczas gdy w bułce jest go zaledwie około 3 gramy.

Co więcej, ponad połowa tłuszczu w dużym hot dogu Orlen (14 gramów) to niezdrowe kwasy tłuszczowe trans. Ich nadmiar może zwiększać ryzyko chorób serca i innych poważnych schorzeń.

Dlaczego duży hot dog z Orlenu ma tyle kalorii?

Wysoką kaloryczność hot doga z Orlenu na poziomie 447 kcal na 100 gramów, produkt zawdzięcza przede wszystkim dużej ilości tłuszczu.

Ponadto w składzie znajdziemy również 14 gram białka i 31 gram węglowodanów na 100 gramów. Wszystkie te składniki dostarczają znaczne ilości energii, która jest wyrażona w postaci kalorii.

Składniki dużego hot doga ze stacji Orlen

Duży hot dog ze stacji Orlen składa się z bułki, parówki, musztardy i keczupu. Każdy z tych składników zawiera sporo kalorii i tłuszczu.

Parówka dostarcza większość białka i tłuszczu. Bułka jest źródłem węglowodanów, a sosy (musztarda i keczup) dodają dalsze gramy cukrów i tłuszczów.

Niepokojący jest fakt, że ponad połowa tłuszczów zawartych w dużym hot dogu Orlen to niezdrowe kwasy tłuszczowe trans. Ich regularna konsumpcja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Kwasy tłuszczowe trans to rodzaj "szkodliwych" tłuszczów, które podnoszą poziom "złego" cholesterolu LDL, a obniżają poziom "dobrego" HDL. Zwiększają ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej serca i udaru.

Jakie składniki odżywcze występują w hot dogu Orlen?

Oprócz kalorii i znacznych ilości tłuszczu, duży hot dog paliwowy dostarcza także:

 • 14 gramów białka na 100 gramów
 • 2,2 grama soli na 100 gramów

Niestety zawiera też bardzo dużo niezdrowego cholesterolu - aż 109 miligramów w 100 gramach oraz spore ilości izolowanych cukrów prostych.

Czytaj więcej: Ile białka ma mleko? Sprawdź wartości odżywcze tego produktu

Wartości odżywcze dużego hot doga paliwowego

Oto pełne zestawienie wartości odżywczych dużego hot doga, którego można kupić na stacji Orlen (dane za 100 gramów produktu):

Wartość energetyczna 447 kcal
Białko 14 g
Węglowodany 31 g
Tłuszcz 26 g
Cholesterol 109 mg
Sól 2,2 g

Jak widać, duży hot dog ze stacji Orlen dostarcza przede wszystkim bardzo dużo kalorii (447 kcal) oraz zawiera aż 26 gramów tłuszczu na 100 gramów produktu.

Niepokoi też wysoka zawartość szkodliwego cholesterolu (109 mg), soli (2,2 g) oraz cukrów.

Czy duży hot dog z Orlenu to zdrowa przekąska?

Biorąc pod uwagę wysoką kaloryczność i zawartość niezdrowych składników takich jak kwasy tłuszczowe trans oraz cholesterol, dużego hot doga z Orlenu nie można uznać za zdrową przekąskę.

Oczywiście od czasu do czasu można go zjeść, ale nie powinien być regularnym składnikiem codziennej diety. Zdecydowanie lepszym i zdrowszym wyborem byłby np. muffin, owoc lub kanapka.

Ile gram tłuszczu w dużym hot dogu Orlen

Duży hot dog Orlen - Kalorie i wartości odżywcze

Ilość tłuszczu w dużym hot dogu ze stacji Orlen jest naprawdę wysoka. Ten fast foodowy posiłek zawiera aż 26 gramów tłuszczu na 100 gramów produktu.

Dla porównania popularna bułka pszenn mrówka ma zaledwie około 3 gramy tłuszczu na 100 gramów. Oznacza to, że pod względem zawartości tego składnika hot dog przewyższa ją prawie 10-krotnie!

Wysoka zawartość tłuszczu to główna przyczyna wysokiej kaloryczności analizowanej przekąski z Orlenu. Tłuszcze dostarczają bowiem aż 9 kcal w 1 gramie, podczas gdy węglowodany i białko tylko 4 kcal w 1 gramie.

Jaki rodzaj tłuszczu zawiera duży hot dog Orlen?

Niepokojący jest fakt, że w dużym hot dogu ze stacji paliw aż 14 gramów tłuszczu na 100 gramów stanowią niezdrowe kwasy tłuszczowe trans.

Są to tzw. tłuszcze trans, których nadmierna konsumpcja wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz innych poważnych schorzeń.

Ile białka i węglowodanów w hot dogu Orlen

Oprócz tłuszczu i kalorii, duży hot dog oferowany przez sieć stacji Orlen zawiera także:

 • 14 gramów białka na 100 gramów
 • 31 gramów węglowodanów na 100 gramów

Warto jednak zaznaczyć, że choć hot dog dostarcza pewne ilości cennego białka, to nie jest ono kompletne pod względem aminokwasowym tak jak np. białko mięsa, ryb, jajek czy nabiału.

Jeśli chodzi o węglowodany, to w dużej mierze jest to skrobia i cukry proste z keczupu, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi.

Czy hot dog z Orlenu to dobre źródło białka?

Podsumowując, choć hot dog Orlen dostarcza pewne ilości białka, to z pewnością nie jest jego dobrym źródłem. Lepszymi opcja byłyby np. kotlety, piersi z kurczaka, jajka, twaróg czy ryby.

Kaloryczność hot doga z Orlenu na 100 gram

Całkowita kaloryczność dużego hot doga oferowanego przez stacje Orlen to 447 kcal w 100 gramach produktu. Jest to bardzo wysoka wartość, znacznie przewyższająca kaloryczność zwykłego pieczywa.

Tak wysoką kaloryczność analizowany hot dog zawdzięcza głównie zawartości aż 26 gramów tłuszczu w 100 gramów. Każdy gram tłuszczu dostarcza bowiem 9 kcal.

Oprócz tłuszczy, kalorie w hot dogu Orlen pochodzą również z białka (14 gramów w 100 g) oraz węglowodanów (31 gramów w 100 gramów).

Podsumowując, duży hot dog ze stacji Orlen to niezwykle kaloryczna przekąska - 100 gramów dostarcza 447 kcal. Dla porównania popularny kebab ważący około 400-500 gramów ma około 1000 kcal.

Podsumowanie

Duży hot dog oferowany na stacjach Orlen to niezwykle popularna, choć kaloryczna przekąska. Jeden hot dog o wadze około 100 gramów dostarcza aż 447 kcal. Tak wysoka kaloryczność wynika przede wszystkim z zawartości 26 gramów tłuszczu w 100 gramach produktu.

Co więcej, niepokojący jest fakt, że ponad połowę tłuszczów w analizowanym hot dogu stanowią niezdrowe kwasy tłuszczowe trans. Ich regularne spożywanie może negatywnie wpływać na zdrowie serca i naczyń krwionośnych.

Oprócz wysokiej kaloryczności na poziomie 447 kcal w 100 gramach, duży hot dog z Orlenu dostarcza także 14 gramów białka, 31 gramów węglowodanów, a także sporo soli i izolowanych cukrów prostych. Podsumowując, nie jest to zdrowa przekąska i powinna być spożywana jedynie od czasu do czasu.

Biorąc pod uwagę skład i wartość odżywczą dużego hot doga ze stacji paliw Orlen, nie można uznać go za zdrową i wartościową przekąskę. Zawiera on po prostu zbyt dużo niezdrowych składników, które w nadmiarze negatywnie wpływają na organizm człowieka.

Najczęstsze pytania

Duży hot dog oferowany na stacjach Orlen dostarcza aż 447 kcal w 100 gramach produktu. Jest to bardzo wysoka wartość, znacznie przewyższająca kaloryczność zwykłych bułek czy innych przekąsek.

Nie, ze względu na bardzo wysoką zawartość niezdrowych tłuszczów trans, soli oraz kalorii, dużego hot doga ze stacji Orlen trudno uznać za zdrową przekąskę. Od czasu do czasu można go zjeść, ale nie powinien być regularnym składnikiem diety.

Duży hot dog ze stacji Orlen zawiera przede wszystkim bardzo dużo kalorii (447 kcal) i tłuszczów (26 g) w 100 g produktu. Dostarcza też pewne ilości białka, węglowodanów, soli oraz niezdrowego cholesterolu i cukrów prostych.

Duży hot dog z Orlenu zawiera aż 26 gramów tłuszczu w 100 gramach produktu. Co gorsza, ponad połowa z nich to niezdrowe kwasy tłuszczowe trans, których nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia.

Całkowita kaloryczność dużego hot doga oferowanego przez stacje Orlen wynosi 447 kcal w 100 gramach produktu. Dla porównania zwykła bułka ma około 250 kcal w 100 gramach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.20 Liczba głosów: 10

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak stworzyć kuchnię przyjazną dla dzieci: Pomysły na dania dla najmłodszych
 2. Ciasto bananowe: Odkryj słodką przyjemność w bananowym wydaniu
 3. Ile piec łososia w piekarniku - sprawdź najlepszy sposób pieczenia
 4. Ile kosztuje pozycjonowanie stron?
 5. Jak długo gotować bigos? Ile gotujemy bigosa? Nasz przepis na tradycyjny bigos krok po kroku
Autor Julia Borkowska
Julia Borkowska

Witajcie na moim kulinarnej wyprawie! Zapraszam do krainy smaków, gdzie zdrowe odżywianie to moja pasja. Eksperymentuję z sezonowymi składnikami, tworząc wegetariańskie arcydzieła. Podpowiem, jak słodkości zamienić na zdrowe przysmaki i nadać tradycyjnym potrawom nowy wymiar. Odkryjcie ze mną kuchnie świata i techniki gotowania, które podkreślą unikalność dań. Gotowanie to sztuka, a ja jestem gotowa podzielić się nią z Wami.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły