Wszystkie jadalne nasiona są cennym elementem dobrze zbilansowanej diety. Dostarczają wysokiej jakości tłuszczu, witamin i minerałów. Mają też wiele zastosowań kulinarnych, co ułatwia włączenie ich do jadłospisu. Przykładem są migdały, które mogą być spożywane jako przekąska lub składnik posiłków. Podpowiadamy, dlaczego warto regularnie sięgać po migdały!
Właściwości odżywcze migdałów – witaminy, kwasy tłuszczowe i błonnik
Migdały to nasiona migdałowca właściwego. Są doskonałym źródłem witamin z grupy B, które wspierają naturalne funkcje organizmu. Zapewniają wysoki poziom energii i wpływają na przemianę materii dzięki obecności witamin z gr. B i błonnika. W nasionach znajduje się też sporo witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Oprócz tego migdały są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Ich odpowiednia podaż w diecie jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy układu krwionośnego – powiedziała w rozmowie z nami mgr farm. Karina Braja, ekspert allecco.pl. Jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w migdałach wspierają pracę serca i działają obniżająco na ciśnienie krwi. Dostarczanie ich z dietą jest także korzystne dla mózgu.
Rola składników mineralnych zawartych w migdałach
Nasiona migdałowca są dobrym źródłem cennych minerałów, m.in. potasu, wapnia, cynku i fosforu. Wspierają one pracę różnych układów i sprzyjają zachowaniu zdrowia:
- potas pełni rolę w regulacji poziomu pH komórek organizmu. Uczestniczy w pracy mięśni oraz pomaga zachować zdrowie układu nerwowego;
- dzięki zawartości wapnia spożycie migdałów sprzyja zachowaniu zdrowych kości i zębów. Wapń uczestniczy też w procesie krzepnięcia krwi. Ma swój udział w pracy mięśni i reguluje funkcje układu nerwowego. Pełni też ważną rolę w układzie hormonalnym;
- cynk znajdujący się w nasionach migdałowca sprzyja zachowaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Uczestniczy w mineralizacji kości, dlatego migdały powinny znaleźć się w diecie osób chcących uniknąć chorób zwyrodnieniowych układu ruchu.
Jak regularne spożywanie migdałów wpływa na zdrowie?
Migdały można spożywać na wiele sposobów. Wiele osób traktuje je jako szybką i wygodną przekąskę w ciągu dnia. Dostarczają dużo kalorii, przez co zapewniają szybki i stabilny zastrzyk energii. Witaminy zawarte w porcji nasion odżywiają mózg i poprawiają koncentrację.
Garść migdałów warto dorzucić do porannej owsianki. Świetnie pasują do ciast i deserów. Zmiksowane mogą być ciekawym wariantem pasty na kanapki lub składnikiem koktajli. Pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, ponieważ dostarczają zdrowych tłuszczów i dużo energii, a składniki w nich zawarte sprzyjają zachowaniu zdrowej sylwetki.
Nasiona uzupełnią Twój jadłospis w cenne składniki odżywcze, dlatego pamiętaj o nich w codziennej diecie. Witaminy i kwasy tłuszczowe zawarte w migdałach pomogą Ci zadbać o zdrowie układu krwionośnego poprzez wpływ na regulację pracy serca. Witamina E wesprze cerę, błonnik i witaminy z grupy B pomogą utrzymać prawidłową przemianę materii.